A szürkehályog a szemlencse elszürkülését, elhomályosodását jelenti, ez látásromlással jár. A szürkehályog általában a kor előrehaladtával jelenik meg. 80 éves korra az emberek felénél már van látásromlást eredményező, kialakul szürkehályog vagy már túl is estek a szemműtéten. A szürkehályog lehet egy- vagy kétoldali. A jelenséget a szemlencse öregedése, szürkülése okozza, a betegség nem fertőző, nem terjed egyik szemről a másikra. Nézze meg videónkat, ahol Dr. Nagymihály Attila beszél a szürkehályogról és a lencseműtétekről.
Kérjen időpontot online! Írja meg nekünk, hogy milyen problémára szeretne megoldást, kollégáink a megfelelő szemész szakorvoshoz adnak időpontot Önnek!
Szemünk korának és állapotának megfelelően eltérő látásjavító megoldás javasolt. Kiváló látásélmény, tapasztalt sebészek, világszínvonalú műszerek, modern műtők.
Tovább olvasokEzek a tünetek természetesen más szembetegség fennállásakor is jelentkezhetnek, de nagyon gyakoriak a szürkehályog kialakulása esetén. A betegség, tünetek leírása önmagában nem alkalmas diagnózis felállítására, nem helyettesítheti a szakorvossal történő konzultációt. Ha bármilyen betegség gyanúja felmerül, kérjük egyeztessen kezelőorvosával!
Az “idős kori” kifejezés elég megtévesztő lehet. Nem feltétlenül kell nagyon idősnek lennie hogy ilyen típusú szürkehályog kialakuljon a szemében. Akár 40-50 éves életkorban is jelentkezhet szürkehályog, de azért jelentős látásromlást általában 60 éves kor felett okoz.
Ahhoz, hogy biztosan megállapíthassa, hogy szürkehályog alakult ki Önnél, kérjen időpontot egy komplex vizsgálatra!
Kérjen időpontot szemészeti vizsgálatra weboldalunkon. Kollégánk 48 órán belül keresni fogja és tájékoztatja a vizsgálatról, valamint a szürkehályog műtéttel kapcsolatos tudnivalókról.
A szemlencse a szem elülső részében található és a beérkező fény fókuszálása a feladata. A tiszta szemlencse hozzájárul, hogy éles kép jöjjön létre a retinán (ideghártya vagy látóhártya).
Normális esetben a fény akadálytalanul halad keresztül a tiszta szemlencsén és a retinára érkezik, melynek sejtjei idegi impulzussá alakítják a fényt és elküldik azt az agy megfelelő területére.
Ahhoz, hogy a retinán éles kép keletkezzen a szemlencsének teljesen tisztának, áttetszőnek kell lennie. Ha a lencse elszürkülése a szürkehályog miatt elindult és már nem tiszta, akkor a keletkezett kép is homályos lesz.
Habár a legtöbb szürkehályog korhoz kötött, és időseknél jelentkezik, több típusáról beszélhetünk.
A szemlencse a szem elülső részén, a szivárványhártya és a pupilla mögött helyezkedik el. Nagyjából úgy működik, mint egy fényképezőgép lencséje. A bejövő fényt a retinára fókuszálja, ahol a kép keletkezik. A lencse segítségével tudjuk változtatni a szemünk fókuszpontját, így alkalmazkodhatunk a közeli és a távoli dolgokhoz, hogy mindenhova élesen lássunk. A szemlencse nagyrészt vízből és fehérjéből áll. A fehérjék megfelelő elrendeződése biztosítja, hogy a lencse tiszta maradjon, és a fény keresztüljuthasson rajta.
Azonban az élekor előrehaladtával a fehérjék egy része összecsapzódhat és a szemlencse egy kis része homályossá válhat. Ezt nevezzük szürkehályognak. Idővel a szürkehályog egyre jobban “megérhet” fokozatosan homályosabbá téve a látást.
A kutatók feltételezése szerint a szürkehályog kialakulásában több tényező – mint például a dohányzás az UV sugárzás és a cukorbetegség is szerepet játszhat. Habár fennáll a lehetősége annak is, hogy a lencsefehérjék egyszerűen az elhasználódástól kezdik megváltoztatni a szerkezetüket.
A fehérjék átalakulása csökkenti a retinára jutó kép élességét. Kezdődő szürkehályog esetén a borússág csupán a szemlencse kis részét érinti. Előfordulhat, hogy Ön nem is vesz észre változást a látásában. A szürkehályog lassan “növekszik”, így a látóélesség csökkenése is fokozatos. Idővel a homályos terület a szemlencsében egyre nagyobb lesz és a szürkehályog mérete növekedhet, a látás nehezebbé válhat, így az Ön látása is tompább és zavarosabb lehet.
Minél idősebb valaki, annál valószínűbb a szürkehályog megjelenése, vannak azonban egyéb kockázati tényezők is:
Napszemüveg vagy széles karimájú kalap viselése késleltetheti a szürkehályog kialakulását azzal, hogy védelmet nyújt az UV sugárzással szemben. Ha Ön dohányzik, szokjon le. Kutatók szerint a jó táplálkozás is csökkentheti az idős kori szürkehályog kialakulásának kockázatát. Zöld levelű zöldségek, gyümölcsök és egyéb antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztását javasolják. Ha Ön betöltötte a 60. életévét, kétévente legalább egyszer javasolt részt vennie egy pupillatágításban végzett teljes körű szemészeti vizsgálaton. A szürkehályog mellett a szemorvosa felfedezheti az időskori maculadegeneratio, zöldhályog és egyéb szemészeti betegségek jeleit is. Számos betegség korai kezelésével megőrizhető a látása.
Nézze meg videónkat, melyben Dr. Barcsay-Veres Amarilla, szemész szakorvosunk beszél a pupillatágításról!
A kialakult szürkehályog esetén szemüveggel nem korrigálható a látás, az egyetlen hatásos kezelése a műlencse műtét. A beavatkozás során az elhomályosult szemlencsét eltávolítjuk, és és egy speciális lencsével helyettesítjük.
A szürkehályog-műtét elvégzése akkor válik mindenképp szükségessé, ha a látás már nem elegendő a mindennapi tevékenységek elvégzéshez (pl. munkavégzés, olvasás, vezetés, TV nézés). A műtét időpontjáról a beteg és a szemorvos közösen döntenek. A legtöbb esetben a szürkehályog-műtét halasztása a látás folyamatos romlásán kívül nem okoz egyéb egészségügyi problémát és nem nehezíti meg a műtétet sem. A látás azonban egyre rosszabbá válik a “hályog érésével”.
Előfordulhat azonban olyan állapot is, amikor a szürkehályogot akkor is el kell távolítani, ha az nem okoz panaszt a betegnek, vagy ha a műtéttől nem várható jelentős látásjavulás. Például, ha a szürkehályog megakadályozza a szemfenék alapos vizsgálatát vagy egyéb szembetegségek hatásos kezelését (pl. időskori macula degeneracio vagy a cukorbetegség miatti szemfenéki szövődmények). Akkor is el kell végezni a műtétet, ha a hályog nagyon “megérik” és a szem belsejét érintő gyulladással vagy a szemnyomás emelkedésével fenyeget.
A szürkehályog sebészet látványos fejlődésen ment keresztül az elmúlt évtizedekben.
Az 1970-es években kifejlesztett – ma már hagyományosnak számító – ultrahangos módszernek (phakoemulsifikáció) köszönhetően a műtét ma már injekció és varrat használata nélkül, fájdalommentesen történik. A hagyományos szürkehályog műtét során az eljárás lépéseit a sebész végzi mikrosebészeti szike és ultrahang segítségével. Sebészeinknek több tízezer műtétnyi tapasztalata van ezzel az eljárással, ami hozzájárul kiváló eredményeinkhez és magas páciens elégedettségünkhöz.
Az utóbbi években az ultrahangos módszer bizonyos lépéseinek támogatására megjelent az innovatív FEMTO lézeres szürkehályog műtét is, mely a Budai Szemészeti Központban is elérhető. A modern kezelés előnye, hogy a bemetszések készítéséhez és a saját lencse feldarabolásához a kíméletes Ziemer FEMTO LDV Z8 lézert alkalmazzuk. A Ziemer FEMTO lézer minimalizálja a felesleges szövetkárosodást és csökkenti a kezelés során használt ultrahang-energia igényt, így a műtétet követő regeneráció még kevesebb kellemetlenséggel jár.
Gyakorlott sebészek kezében a hagyományos szürkehályog műtétek, és a FEMTO lézer asszisztált kezelések egyaránt biztonságosak, kiváló látásélményt eredményeznek.