(Szemfehérje bevérzése)
A kötőhártya az a vékony réteg, amely a szemhéjak belsejét és a szem felszínét borítja. Rengeteg apró ér szövi be, melyek oxigént és tápanyagokat szállítanak a szemnek. Előfordul, hogy egy ér elpattan, és emiatt a kötőhártya alatt felhalmozódik a vér, ezt nevezzük kötőhártya alatti vérzésnek (suffusio). Tulajdonképpen olyan, mintha egy zúzódás lenne a bőrünkön, és élénkvörös foltot fedezhetünk fel a szem fehérjében. A kötőhártya alatti vérzés elsőre félelmetesnek tűnhet, de gyakran előfordul, és az esetek túlnyomó többségében ártalmatlan, illetve magától elmúlik. Kialakulhat bármilyen korú embernél, de gyakoribb idősebb felnőtteknél.
Kérjen időpontot online! Írja meg nekünk, hogy milyen problémára szeretne megoldást, kollégáink a megfelelő szemész szakorvoshoz adnak időpontot Önnek!
Gyakran előfordul, hogy a szembevérzés kiváltó oka nem derül ki. Azonban bizonyos egészségügyi tényezők növelhetik a kockázatát.
Ilyen tényezők lehetnek:
A kötőhártya alatti vérzés általában tünetmentes, azonban előfordulhat idegentest érzés a szemfelszínen, de ez nem gyakori. A vérzés nem befolyásolja a látásélességet, és nem okoz fájdalmat. Ha mégis fájdalom jelentkezik érdemes felkeresnie szemész szakorvost, mert lehetséges, hogy más szemészeti probléma is van. A legtöbb esetben csak az egyik szem érintett és néhány nap/hét alatt magától rendeződik a probléma. Ha gyakran jelentkezik vérzés a szemfehérjén érdemes ellátogatni szemészetre, hogy feltárják a probléma mögötti okokat.
A szembevérzésnek általában nincs szüksége különösebb orvosi kezelésre, hiszen magától is meggyógyul, felszívódik a vérzés. Ha mégis ellátogat szemész szakorvoshoz, ő javasolhat átmeneti C vitamin fogyasztást, hogy gyorsítsa a felszívódást és tartósítószermentes műkönny használatát, hogy enyhítse az esetleges idegentest érzést. Valamint, ha a vérzés nem egyszeri alkalommal fordul elő, hanem rendszeres problémát okoz, az orvosa megvizsgálja milyen háttérben megbújó betegség vagy rendellenesség okozhatja a visszatérő panaszt. A szembevérzés egészségügyi szövődményei ritkák. Ha az állapotot baleset (trauma) okozza, érdemes szemész szakorvoshoz fordulni, hogy megbizonyosodjon róla, hogy nincs egyéb szövődmény vagy sérülés.
Ha a szem felszínén fellépő vérzésnek egyértelműen azonosítható oka van, például vérzési rendellenesség vagy vérhígító gyógyszer, kérdezze meg kezelőorvosát, hogy tehet-e valamit a szembevérzés kockázatának csökkentése érdekében. Ha úgy érzi meg kell dörzsölnie a szemét, óvatosan dörzsölje. A túl erős dörzsölés kisebb sérüléseket okozhat a szemében, ami hozzájárulhat a kötőhártya alatti vérzés kialakulásához.