A műlencse (IOL – Intraocular Lens, ICL – Implantable Collamer Lens) kiválasztása rendkívül fontos, hiszen ez határozza meg a műtét utáni látást. Az optimális eredményhez, a megfelelő lencsetípus kiválasztásához nem csak orvosi szempontokat veszünk figyelembe. A pácienssel konzultálva felmérjük a mindennapos tevékenységeket, a munkakörülményeket, szabadidős tevékenységeket, stb. Így biztosítjuk, hogy az igényeinek leginkább megfelelő lencse kerüljön beültetésre. Ezért is nagyon fontos a műtétet megelőző alapos szemészeti, alkalmassági vizsgálat!
A lencseválasztás során rendkívül fontos tájékozódnunk a páciens éjszakai látásigényéről. A ma elérhető többfókuszú (multifokális műlencsék) megfelelő fényviszonyok között működnek igazán hatékonyan, ekkor biztosítanak valódi éleslátást. Rossz fényviszonyok esetén, vagy éjszaka a látásélesség minimálisan romolhat, így ha valakinek olyan munkája van, ahol kevés fény mellett kell pontos látást igénylő feladatokat végeznie, pl. sofőrként rendszeresen éjszaka vezet, akkor számára nem biztos, hogy a trifokális műlencse lesz a legjobb megoldás.
Kérjen időpontot online! Írja meg nekünk, hogy milyen problémára szeretne megoldást, kollégáink a megfelelő szemész szakorvoshoz adnak időpontot Önnek!
Szemünk korának és állapotának megfelelően eltérő látásjavító megoldás javasolt. Kiváló látásélmény, tapasztalt sebészek, világszínvonalú műszerek, modern műtők.
Tovább olvasokA műtéteket Dr. Nagymihály Attila, Dr. Szabó Antal, Dr. Resch Miklós és Dr. Barcsay György végzi a legmagasabb minőségű műlencsék beültetésével.
A műlencsék alapvetően két fő kategóriába esnek:
Az egyfókuszú lencséket azoknak ajánljuk akiket nem zavar, hogy a műtét után csak egy távolságba lesz teljesen éles a látásuk, a többi távolságra kis dioptriás szemüvegre lesz szükségük. Azoknak is ezek a műlencsék jelentenek megoldást, akiknél a komplexebb felépítésű műlencsék valamilyen szemészeti probléma miatt nem jöhetnek szóba.
A többfókuszú lencséket azoknak ajánljuk, akik minél jobban függetlenedni szeretnének a szümeveghasználattól a mindennapi tevékenységek során és a jobb látásért magasabb árat is hajlandóak fizetni.
De milyen látásélményt várhat a trifokális, a nyújtott fókuszú EDOF Plus, az erősített monofokális és a monofokális műlencséktől távolra, közelre és olvasó távolságban? Táblázatunk, a lencsék közti látásélménybeli különbséget szemlélteti. A táblázatban megjelölt látás távolságok átlagos értékek, a műtét után a látásélesség ettől minimálisan eltérhet.
A műlencse műtétekről bővebben olvashat a drnagymihaly.hu és a drszaboantal.hu weboldalon is.
A trifokális műlencsék olyan tovább fejlesztett multifokális lencsék, melyek kétszemes éleslátást biztosítanak távoli, közép (pl. monitor) és közeli távolságra is. A trifokális műlencsék kényelmes megoldást jelentek, ha a mindennapi tevékenységek során függetlenedne a szemüveg használattól. Ha a műlencse beültetés után mind a három távolságra szépen beáll az éles fókusz, akkor a jövőben nagy valószínűséggel nem lesz szükség szemüvegre a hétköznapi tevékenységekhez. Azoknak, aki trifokális műlencsét választanak az esetek 80%-ában teljesen szükségtelenné válik a szemüveg a kezelés után. A páciensek 20%-ának a monitorhasználathoz a beavatkozást követően is igénye lehet olvasószemüvegre, mivel az agy nem minden esetben tudja jól lealkalmazkodni ezt a köztes fókusztávolságot a műlencsével. Távolra és közelre azonban ők is kiválóan fognak látni szemüveg nélkül.
A trifokális lencséket ma már rendkívül sokan választják, hisz tökéletes látást biztosítanak kényelmesen. Az ideális jelölt olyan 45-50 év feletti személy, akinek közelre és távolra is bizonytalan a látása, szemüveget vagy kontaktlencsét hord és nem szeret bajlódni ezekkel a segédeszközökkel. A trifokális műlencsét távollátás esetén már 45 éves kortól, rövidlátás esetén csak 50 éves kortól javasoljuk.
Nem kell hogy a szemén kezdődő vagy már kialakult szürkehályog legyen, a műlencse beültetéshez ez nem követelmény. Szürkehályog esetén azonban a műlencse az egyetlen megoldás az éleslátás visszaszerzésére.
Vannak olyan esetek is, amikor nem a trifokális műlencse a jó megoldás. Pl.:
Optikai szerkezetüket tekintve a trifokális műlencsék teljesen más felépítésűek, mint a multifokális szemüvegek. Nem szükséges a fej és a szem pozicionálása az éleslátáshoz és nincs keretbe szűkítve a látótér.
Az EDOF és EDOF Plus lencsék a mélységélesség javításával biztosítják azt, hogy ne csak távolra, hanem középtávolságra jó látásélmény alakuljon ki. Ezek a lencsék nem ígérnek teljes szemüvegmentességet, hiszen a 20-40 centis olvasó távolságban a páciensnek olvasószemüvegre lesz szüksége, de sokkal nagyobb függetlenséget biztosít a szemüvegtől, mint a hagyományos egyfókuszú lencsék.
Ezek a nyújtott fókuszú lencsék funkcionális szemüvegmentességet biztosítanak, tehát lehetővé teszik a legtöbb rutin tevékenység elvégzését szemüveg nélkül, például bevásárlás, sport, főzés, takarítás, tévézés, számítógépes munka, vezetést, stb. Ez a típusú lencse ideális azok számára, akik aktív, sportos életmódot folytatnak, mivel a legtöbb napi feladathoz nem lesz szükségük szemüvegre, nagy valószínűséggel a megfelelően nagy betűmérettel egy gyors üzenet elolvasásához még a telefonjunk képernyőjét is tudják majd használni. Hosszabb böngészéshez, valamint precíz, aprólékos munkához, könyvolvasáshoz viszont szükség lesz olvasószemüvegre.
Azoknak ajánljuk, akik nem hajlandók kompromisszumot kötni a látásminőségben, jó távol- és középtávú látást szeretnének és elfogadják, hogy a legtöbb közeli fókuszt igénylő feladathoz olvasószemüvegre lesz szükségük.
A nyújtott fókuszú EDOF és EDOF Plus lencsék egyformán jó látásélményt biztosítanak távolra, vagyis 2 méteren túl, valamint közép távolságra, a klasszikus könyvolvasási távolságra viszont valószínűleg szükség lesz olvasószemüvegre. A különbség a lencsék közt az éjszakai látás tekintetében van:
Akiknél a nyújtott fókuszú és a trifokális prémium műlencse nem megfelelő megoldás, nekik ajánljuk az egyfókuszú műlencséket. A hagyományos egyfókuszú műlencsék tökéletes látást biztosítanak egy adott fókusztávolságra.
Az erősített monofokális lencsék (Mono Plus) szintén egy távolságra, általában távolra biztosítanak nagyon éles látást, de a lencsék kialakításának köszönhetően úgy javítják a mélység élességet, hogy a középtávolságban levő tárgyak is viszonylag jól kivehetőek lesznek. Vezetésnél a műszerfal, ha nem is tökéletesen éles, de az ott látható adatok valószínűleg plusz szemüveg nélkül is leolvashatóak a sofőr számára. Olvasáshoz közelre és közép távolságra (pl. monitor) azonban olvasószemüvegre lesz szüksége.
Minden típusú műlencse kombinálható tórikus (cilinderes) korrekcióval.
Ha a páciens szemüvege, kontaktlencséje cilinderes (astigmatizmus), akkor neki valószínűleg műlencse esetében is szüksége lesz a cilinderes dioptriakorrekcióra, hogy a beültetés után élesen lásson. Olyan páciensnek is szüksége lehet azonban tórikus korrekcióra a műlencsében, aki szemüvegben sosem igényelte a cilindert a jó látáshoz.
Monofokális, erősített monofokális (Mono Plus), nyújtott fókuszú EDOF Plus, trifokális műlencse és ICL esetén is alkalmazható a tórikus (cilinderes) korrekció a lencsén.
Az ICL lencsék megoldást kínálnak azon 60 év alatti páciensek számára, akik nem alkalmasak lézeres szemműtétre túl magas dioptria érték vagy vékony szaruhártya miatt, de látásjavító szemlencse műtéthez még fiatalok. Az általunk használt STAAR cég EVO ICL lencséi kategóriájukban kimagasló minőséget képviselnek. Az Implementálható Collamer Lencsék (ICL) tulajdonképpen speciális kontaktlencsék, melyet nem a szem felszínére, hanem a szem belsőbb rétegébe, az írisz és a szemlencse közé helyezünk be.
Miután kiválasztottuk a műlencse típusát a következő lépés a lencse pontos megtervezése a szem egyéni paraméterei alapján.
Az IOL (Intraocular Lens) szemlencse műtét esetén az Argos lencsetervező készülékét használjuk, ami ma a világon az egyik legpontosabb optikai lencsetervező eszköz. A folyamat során “méretet” veszünk a szemről, és az egyéni paramétereknek megfelelően kiválasztjuk, majd megrendeljük a megfelelő műlencsét.
Az ICL (Implantable Collamer Lens) lencsék esetén a STAAR cég lencsetervezőjét használjuk.
Töltse ki alkalmassági tesztünket, hogy megtudja, hogy mely kezelésünk a legmegfelelőbb az Ön számára!
A kérdőívre adott válaszai alapján meg tudjuk mondani, hogy Ön nagy valószínűséggel alkalmas lehet-e valamelyik látásjavító szemműtétre!