Aggódjunk-e a szemünk előtt úszkáló foltok miatt?

2025. 02. 6.

Az eget kémlelve, vagy éppen a havat szemlélve megeshet, hogy kicsi amőbák úsznak be a látóterünkbe. Ezeket a foltokat nevezzük úszkáló homályoknak. Ön is tapasztalt már ilyet? Most eláruljuk miért alakulhatnak ki ezek a jelenségek.

Amikor kisebb úszkáló formákat észlelünk a látóterünkben, először arra gondolhatunk, hogy valami a szemünkbe ment. Ha ez a jelenség sem a sűrű pislogással, sem a szem öblítésével, de még a műkönnyes átmosás alkalmazásával sem szűnik meg, sokan hajlamosak a legrosszabbra gondolni: „Biztos valami komoly probléma van a szememmel.” Különösen ijesztő lehet, ha a kicsi alakzatok a szem mozgásával, forgatásával együtt mozognak.

Szem előtt lebegő rovarok?

A megjelenő fekete foltocska olyan, mintha egy szemhez közel repülő, apró rovar lenne. Ezek a ,,repülő legyek” az üvegtesti homály kialakulására utalnak és leginkább az idősebb generációra jellemzőek. A zavaró jelenség azonban a fiatalabb korosztály tagjai közt is jelen lehet.

,,Az üvegtest egy kocsonyás, átlátszó anyag, amely a szem középső részét tölti ki. Ez a korral elhígul, viszont az itt lévő kollagén rostok állaga nem változik. A rostok kicsi szálai összekapcsolódnak és lebegnek az üvegtestet kitöltő anyagban, miközben árnyékot vetnek a retinára. Az így keletkező kisebb foltokat nevezzük üvegtesti homályoknak” – mondja Dr. Cserháti Zoltán szemész szakorvos.

Ha fehér felületre nézünk, vagy az eget kémleljük a látóterünkben jobban észrevehetőek ezek az úszkáló alakzatok. Nem csak az öregedés lehet a jelenség magyarázata, ugyanis a szemet érintő különböző fertőzések, gyulladások vagy apró sérülések szintén magyarázatot jelenthetnek a zavaró vizuális elemekre. ,,Kockázati tényező lehet még az, ha valakinek diabétesze van, vagy rövidlátó, esetleg túl van már egy szürkehályog műtéten. A szürkehályognál, vagyis elszürkült szemlencse mellett a műtét napjáig nem lehet észrevenni az úszkáló foltokat, viszont az operáció után láthatóvá válnak a páciens számára” – magyarázza Dr. Cserháti Zoltán.

Szemben - Úszkáló foltok

Aggódjunk az úszkáló foltok miatt?

Nem kell aggódnunk az úszkáló homályok miatt, annak ellenére, hogy kellemetlen a megjelenésük. Az üvegtesti homály csak megfigyelést igényel, de gyógykezelést nem. Normális, ha eleinte zavarja az embert a jelenség, viszont idővel az agyunk hatékonyan ki tudja szűri a problémát a látás során. A folyamat során az agy munkája ahhoz hasonlítható, amikor először kell szemüveget hordanunk. Eleinte ugyan zavaró a keret, de idővel már tudomást sem vesszük a szemünk előtt lévő eszközről.

Mit lehet tenni, ha az úszkáló foltok jelentősen befolyásolják a látást?

Ha az úszkáló homályok számottevően rontanak a látáson, akkor két kezelési mód jöhet szóba, azonban mindkettő esetén érdemes mérlegelni, hogy a várható előnyök jelentősebbek-e mint a velük járó kockázatok.

  1. Nd:YAG lézeres vitreolízis: A kezelés során az üvegtestben lebegő kollagén rostokat Nd:YAG lézer segítségével szétlövik. Elsősorban a nagyobb úszkáló homályok eltávolítására alkalmazzák. A  beavatkozásból több alkalomra is szükség lehet és a végeredmény sem egyértelműen kielégítő. A széteső kollagén rostok nem tűnnek el teljesen, csak kisebb darabokba úszkálnak tovább, amik akár még zavaróbbak lehetnek a páciens számára. Az újabb homályok kialakulását nem gátolja az eljárás és olyan mellékhatásokkal is számolni kell, mint például retinaszakadás, retinavérzés, stb.
  2. Üvegtest eltávolító műtét (vitrectomia): A retina specialista egy szemmegnyitó műtét során eltávolítja az üvegtestet és egy speciális folyadékkal tölti fel a rendelkezésre álló teret, hogy a szem megőrizze alakját. Itt is vegyesek az eredmények. Előfordulhat, hogy a műtéttel nem sikerül eltávolítani minden úszkáló foltot és a beavatkozás után újak is létrejöhetnek. Ennek a beavatkozásnak is vannak kockázatai, így csak jelentős látásromlás esetén javasolt elvégezni.

A Budai Szemészeti Központban ezeket a beavatkozásokat nem végezzük.

Mikor forduljunk orvoshoz?

„Ha az üvegtesti homályok frissen jelentek meg és emellett fényvillanásokat is tapasztalunk, esetleg romlik a látásunk vagy a látótér perifériáján sötét árnyékot érzékelünk, mindenképp forduljunk szemészhez. A tüneteket retina szakadásra vagy leválásra is utalhatnak” – hangsúlyozza Dr. Cserháti Zoltán.

Forrás:
Priya Sharma MD, Jayanth Sridhar MD, Sonia Mehta MD – Flashes and Floaters
Aleman, Alexis Ivana; Kiryakoza, Laurenb; Sridhar, Jayantha,c; Sengillo, Jesseb – Management of vitreous floaters: a review
Jan KokavecZhichao WuJustin C SherwinAlan JS AngGhee Soon Ang – Nd:YAG laser vitreolysis versus pars plana vitrectomy for vitreous floaters