Érdekli, hogy alkalmas lehet-e látásjavító szemműtétre?

Alkalmas vagyok?
Kitöltöm a tesztet!
Retina - diabetes retinopátia - szemfenéki vénás keringés zavarok - makula degeneráció - keratoconus - cross-linking Retina - diabetes retinopátia - szemfenéki vénás keringés zavarok - makula degeneráció - keratoconus - cross-linking

Cross-linking (CXL) kezelés

Hogyan segít cross-linking a keratoconuson?

A keratoconus szembetegség minden ezerből egy embert érint Magyarországon is, ennek ellenére gyakran későn ismerik fel, ami visszafordíthatatlan látásromlást okoz. A betegség a szaruhártya elvékonyodásával jár és amennyiben időben diagnosztizálják a látásromlás folyamata megállítható. A Budai Szemészeti Központban több kezelés is elérhető keratoconusban szenvedők számára, ezekből egyik a cross-linking kezelés. A cross-linking megállíthatja a látásromlás progresszióját és megelőzheti, hogy szaruhártya-átültetésre legyen szükség.

Keratoconus diagnózis esetén mindenképp keressen fel olyan egészségügyi intézményt, ahol tudnak megoldást ajánlani a betegség karbantartására. 

Lézeres szemműtét - cross-linking kezelés - keratoconus

Foglaljon időpontot

Kérjen időpontot online! Írja meg nekünk, hogy milyen problémára szeretne megoldást, kollégáink a megfelelő szemész szakorvoshoz adnak időpontot Önnek!

CROSS-LINKING KEZELÉS

A Budai Szemészeti Központban elérhető a legkorszerűbb, gyorsított (accelerated) cross-linking kezelés. A normál cross-linking kezelés során a szemet 30 percen keresztül kell megvilágítani UVA fénysugárral, ami megterhelő lehet a betegnek és a szemnek is. Az új, gyorsított kezelés során a Schwind Amaris 1050-nek köszönhetően magasabb energiájú UVA fényt tudunk használni, ami lehetővé teszi, hogy a korábban 30 perces kezelés helyett ugyanazt a hatást 5-10 perc alatt érjük el. Ez kíméli a szaruhártyát és gyorsabbá, kellemesebbé teszi a kezelést.

A cross-linking a keratoconussal rendelkező betegeknek esélyt ad arra, hogy megelőzzük a korábban egyedüli megoldást, a szaruhártya átültetést. A műtét lényege, hogy a szaruhártya szerkezetét az adott időpontban stabilizáljuk és a romlási folyamatot megállítsuk!

Cross-linking kezelés lépései:

  1. A szaruhártya felső hámrétegét eltávolítjuk.
  2. Az eljárás során a szemet riboflavin-cseppekkel kezeljük. A riboflavin a kratoconus által meggyengített kollagén rostokat erősíti meg. A szaruhártya szöveteinek meggyengülését természetes kötések gerjesztésével előzzük meg.
  3. Terápiás védőkontaktlencsét helyezünk fel a szemre a gyógyulás elősegítése és védelem céljából.

 

Milyen eredmény érhető el a cross-linking kezeléssel?

  • Megakadályozza a további látásromlást
  • Megállítja a betegség előrehaladását
  • Kitolhatja a szaruhártya-átültetés szükségességének idejét
  • Csökkentheti a keratoconust kísérő rövidlátást és asztigmatizumust
  • Növeli a szaruhártya ellenállását, rugalmatlanságát és stabilitását

 

A kezelés napja:

  • A kezelés napján először ellenőrzik a korábbi vizsgálat adatait.
  • Ezután érzéstelenítő szemcseppeket kap, mellyel teljesen elérzéstelenítjük a szaruhártyát, így a kezelés alatt fájdalmat nem érezhet
  • A kezelés alatt 5-10 percig nyugodtan kell feküdni a kezelő ágyon. A szemet egy speciális eszközzel kitámasztjuk, hogy ne tudjon pislogni, ez után fényt fog látni.
  • A kezelés alatt viszonylag rövid ideig kell nyugodtan feküdnie.
  • A kezelés után szakorvosunk megvizsgálja a szemét és hazaengedi. Kérjük, hogy hozzon magával kísérőt!
  • Fontos, hogy az esetek többségében egyszerre csak 1 szemét kezeljük. Amennyiben mindkét szem alkalmas az eljárásra, egy későbbi alkalommal tudjuk elvégezni a beavatkozást a másik szemen.

 

Gyógyulási folyamat

A cross-linking kezelés után a szaruhártya felső hámrétegét eltávolítjuk, ezért a gyógyulási folyamat kellemetlenséggel járhat kb. 1 hétig. A hámosodás időszaka alatt fényérzékenységre, szúró érzésre, enyhe fájdalomra számíthat.

A kontrollok időpontját szakorvosa határozza meg, melyet minden esetben tartson be a tökéletes gyógyulás érdekében!

 

Miért fontos időben kezelni a keratoconust?

Ne várjon amíg a keratoconus a végső stádiumba jut! Minél hamarabb diagnosztizálják a betegséget, annál nagyobb az esély rá, hogy látását stabilizáljuk és ne romoljon látásélessége. A szaruhártya minél inkább elvékonyodik a betegség következtében, a kezelés annál bonyolultabb, nehézkesebb és kockázatosabb! Az előrehaladott keratoconus akár a látás elvesztését is okozhatja, illetve az egyetlen megoldást előrehaladott állapotban a szaruhártya átültetés, ami nagyon kockázatos beavatkozás!

A cross-linking kezelés ára

A keratoconus betegséget kezelő  beavatkozást Magyarországon a TB sajnos nem finanszírozza. A Budai Szemészeti Központ a cross-linking kezelés ára árlistánkban található.

A tapasztalatok azt mutatják, hogy a látás folyamatos romlása miatt pácienseink nagyon gyakran váltottak szemüveget, amíg nem tudtak betegségükről, így valójában a romlási folyamat megállítása maximálisan megéri anyagilag is.

Vélemények a cross-linking kezelésről

Újvári Gyula története

“Lézeres szemműtétre érkeztem a Budai Szemészetre és sokként ért, mikor az  alkalmassági vizsgálaton kiderült, hogy a kezelés nem lehetséges, mert keratoconusom van. A diagnózis meglepő volt, hiszen szemem folyamatos romlása miatt rendszeresen jártam optikába szemüveget csináltatni és soha nem merült fel a gyanú, hogy ilyen komoly szaruhártya problémám lehet.” Gyula keratoconus történetéről itt olvashat bővebben.

Ablonczy Márk története

“ Több év gondolkodás után döntöttem el, hogy eldobom szemüvegemet, lézeres látásjavítással a Budai Szemészeti Központban. A vizsgálat során amikor szaruhártyámat vizsgálták vették észre a központ munkatársai, hogy keratoconus betegség van mindkét szememen. Először nagyon megijedtem, hiszen vázolták számomra, hogy milyen kilátásaim vannak – a látásom teljes elvesztése, illetve szaruhártya átültetés, melyről sajnos a családunkban nagyon rossz tapasztalataim voltak.

Nagyon hálás vagyok a csapatnak, hiszen még pont abban a fázisban kapták el a betegségemet, hogy még szemüveggel jól tudják korrigálni a látásomat, azaz a műtét után szemüveggel jól látok. Ha később vettük volna észre, már szemüveggel se láttam volna jól, ami igen ijesztő prognózis.

Sajnos korábban is éreztem, hogy valami nem stimmel a szememmel, hiszen optormetrisátról – optometristára és szemorvostól-szemorvosva járva sosem tudtak nekem olyan szemüveget felírni, ami tökéletes látást biztosított volna számomra. Mindig a cylinderre fogták és értetlenül álltak a helyzettel szemben. Sajnos SOHA! nem merült fel a betegség lehetősége, ami számomra felháborító.

A kezelést az egyik szememen végezte még csak el Dr. Nagymihály Attila. Személye nagyon megnyugtató volt annak ellenére, hogy maga a kezelés elég kellemetlen, illetve a gyógyulás időszaka is nehéz volt. Véleményem szerint maximálisan megérte ez a kis kellemetlenség, mert így megelőzhetjük a szaruhártya átültetést, amit ha jól tudom 50%-os sikerességgel végeznek keratoconus esetén. Mivel lehetséges, hogy genetikai eredetű a betegségem, a szemészeti központ munkatársai behívták testvéreimet is vizsgálatra, hogy kizárják náluk a betegséget. Szerencsére nem volt náluk probléma, de nagyon jó esett az odafigyelés.

Sajnos én lézerszemű soha nem lehetek, de a Budai Szemészeti Központ munktársai megmentették a látásomat, amiért mindig hálás leszek.”

 

Lehet-e javítani a látást cross-linking kezelés után?

Cross-linking kezelés után lézeres szemműtétet nem javaslunk. A látás javítására azonban van mód, ICRS keraring gyűrű beültetésével és szklerális kontaktlencse segítségével.

Az ICRS keraring gyűrű tulajdonképpen egy speciális gyűrű szegmens, melyet a szaruhártya rétegei közé ültetnek be femtolézer segítségével. A gyűrű stabilizálja és megformálja a szaruhártya egyenetlen felszínét. A sima felszínnek köszönhetően javulhat a látásélesség, valamint mérséklődhetnek a fényszórásos panaszok.

A szklerális lencse (vagy sclerális kagyló) egy, olyan kemény kontaktlencse, amely a hagyományos kontaktlencséknél nagyobb átmérőjű és a szem fehérjére (sclera) fekszik fel, így a szaruhártyával fizikailag nem érintkezik, nem irritálja azt. A lencse és a szemfelszín között elhelyezkedő folyadék (sóoldat) kiegyenlíti a szaruhártya felszíni egyenetlenségeit, így javítva a látást. A szklerális lencse Megfelelő látásjavító megoldás a keratoconusos páciensek számára és szaruhártya transzplantációt követően, de számos egyéb szaruhártya rendellenesség esetén is alkalmazható.

TÉNYEK A CROSS-LINKING KEZELÉSRŐL

  • biztonságos
  • modern
  • megakadályozza a tovább romlást
  • stabilizálja az adott állapotot
  • egyes esetekben dioptria javítás is végezhető
  • fájdalommentes
  • azonnali hatás
  • megelőzhető a szaruhártya-átültetés
  • megelőzhető látásvesztés