Rádiós interjú Dr. Nagymihály Attilával a szürkehályogról
2025. 01. 2.
A szürkehályog a szemlencse elszürkülése miatt alakul ki és látásromlással jár. Jellemzően az idősebb generációt érintő betegség és orvosi beavatkozással könnyen kezelhető. Dr. Nagymihály Attila intézetvezető főorvosunk 2024. december 7-én a Dr. Jazzy Egészségmegőrző műsorában mesélt a szürkehályog kialakulásáról és arról, hogyan is zajlik a szürkehályog műtét.
A szürkehályog tulajdonképpen a szemlencse elszürkülését jelenti, ami megakadályozza, hogy fény jusson be a szem belsejébe. Ez egy lassú folyamat és jellemzően időskori betegség. Szürkehályog beavatkozás nem egy modern kori találmány, már az 1800-as években is végezték ún. hályogkovácsok, és 75 évvel ezelőtt műlencse beültetésre is volt már példa. A ma is alkalmazott, modern szürkehályog műtéteknek pedig már több évtizedes tapasztalata van.
Mi a különbség a szürkehályog és a zöldhályog között?
Dr. Nagymihály Attila a szürkehályog (cataract) és zöldhályog (glaukóma) közötti különbségekről is mesélt. Ahogy azt korábban említettük a szürkehályog a szemlencse elszürkülését jelenti. Vannak olyan esetek – jellemzően cukorbetegeknél – amikor a szem belsejében lévő anyagcsere megváltozása is szürkehályogot eredményezhet. A cukorbetegek számára tehát minden évben kiemelten fontos a szemészeti szűrővizsgálat elvégzése. A zöldhályog valójában nem hályog, csak a magyar szóhasználatban honosodott meg így. Itt a problémát valójában a szem belsejében megemelkedett szemnyomás okozza. Ezt a fajta betegség korai stádiumban gyógyszerekkel vagy szemcseppekkel kezelhető a látásmegőrzés érdekében.
Szürkehályog műtét
,,A szemlencse egy kb. 1 cm átmérőjű rész a szem elülső részében, amely átlátszó, kristálytiszta. Amikor hályog keletkezik akkor ez az áttetszőség romlik és a szemlencse rostjainak a szerkezete is megváltozik. Egyre homályosabb lesz a lencse és kevésbé átlátszó.” – részletezi Dr. Nagymihály Attila főorvos. Ma már bármikor operálnak szürkehályogot, amikor a páciens úgy érzi, hogy a látásromlás mértéke zavarja. Az orvosi technika sokat fejlődött, sokkal biztonságosabb és gyorsabb lett a szürkehályog műtét.
,,A mai korszerű szürkehályog műtét 5-10 perc alatt elvégezhető beavatkozás. Az elszürkült szemlencsét kivesszük és ezt helyettesítjük egy műanyag lencsével. A műtét úgy zajlik, hogy egy pici vágást ejtünk a szemen és egy ultrahang segítségével távolítjuk el az elszürkült lencsét” – mondja Dr. Nagymihály Attila főorvos. ,,A műlencse mindig az adott páciens dioptriájához van hozzáigazítva. Arra törekszünk, hogy távolra mindenképpen jól lásson a páciens a műtét után, úgy is, ha nincsen rajta szemüveg” – magyarázza az interjú alatt Dr. Nagymihály Attila főorvos.
Műlencse típusok
A rádiós interjú végéhez közeledve Dr. Nagymihály Attila a különböző műlencse típusokat is bemutatta. Az egyfókuszú lencse mellett ma már elérhetők, olyan műlencse típusok, amellyel a páciens nem csak távolra, de közép távra vagy közelre is élesen láthat szemüveg nélkül. ,,Meg tudjuk azt csinálni ha minden ideális és jól működik, hogy a mindenapi feladatok során funkcionálisan szemüvegmentes legyen egy 70 éves páciens is” – hangsúlyozza a főorvos. ,,Miután megoperálunk valakit, akkor az illetőnek nincsen már szemlencséje, így nincsen ami elszürküljön, tehát nem tud kiújulni a szürkehályog” – zárja meg Dr. Nagymihály Attila.
A 30 perces Dr. Jazzy rádiós interjú ezen a felületen érhető el: